خانه / روز نگار / وقایع دوم ,سوم ,چهارم محرم

وقایع دوم ,سوم ,چهارم محرم

screenshot-ghboo0k

۲محرم

  • ۱ – ورود امام حسین علیه السّلام به کربلا

بنابر مشهور در این روز در سال ۶۱ ه’ آقا و مولایمان حضرت اباعبداللَّه الحسین سیّد الشّهداء علیه السّلام با اهل بیت و اصحابشان وارد کربلای معلی شدند.
(ارشاد: ج ۲، ص ۸۴٫ قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص ۲۴٫ الوقایع و الحوادث: ج ۲ص ۸۹٫ مناقب ابن شهر آشوب: ج ۴، ص ۱۰۵٫ جلاء العیون: ص ۳۷۹٫ معالی السبطین: ج ۱ص ۲۸۵).
در آنجا اسب حضرت حرکت نکرد. امام علیه السّلام پرسیدند: نام این زمین چیست؟ گفتند: «غاضریه». نام دیگرش را پرسیدندگفتند: «شاطی الفرات». فرمودند: اسم دیگری هم دارد؟ گفتند: «کربلا» هم می گویند. در این هنگام حضرت آهی از دل کشیدند و گریه شدیدی نمودند و فرمودند: «اللهم انی اعوذ بک من الکرب و البلاء. به خدا قسم زمین کربلا همین است. بخدا اینجا مردان ما را می کشند! بخدا قسم اینجا زنان و کودکان ما را به اسیری می برند! بخدا قسم اینجا پرده حرمت ما دریده می شود. ای جوانمردان، فرود آئید که محل قبرهای ما اینجاست». (از مدینه تا مدینه: ص ۳۲۶٫ فیض العلام: ص ۱۴۲)
۳محرم

  • ۱ – نامه امام حسین علیه السّلام برای اهل کوفه

در این روز امام حسین علیه السّلام برای بزرگان کوفه نامه ای نوشتندو آن را به قیس بن مسهّر صیداوی دادند که به کوفه برساند. مأمورین در بین راه قیس را گرفتند، و پس از آنکه او بر ضد یزید و ابن زیاد سخن گفت، او را به شهادت رساندند.
(قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص ۴۱)

  • ۲ – ورود عمر بن سعد به کربلا

در این روز عمر بن سعد با شش هزار یا نه هزار سوار برای قتل پسر پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله وارد کربلا شد و در مقابل آن حضرت لشکرگاه ساخت و خیمه برافراخت. ورود ابن سعد به کربلا در روز چهارم هم نقل شده است.
(قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص ۴۰٫ از مدینه تا مدینه: ص ۳۴۳٫ معالی السبطین: ج ۱، ص ۳۰۱٫ فیض العلام: ص ۱۴۳)
۴محرم

  • ۱ – فتوای شریح قاضی به قتل امام حسین علیه السّلام

در این روز از سال ۶۱ ه’ ابن زیاد با استناد به فتوائی که از شریح قاضی گرفته بود، در مسجد کوفه خطبه خواند و مردم را به کشتن امام حسین علیه السّلام تحریص کرد.
(الوقایع و الحوادث: ج ۲، ص ۱۲۴)

?اللهم عجل لولیک الفرج

channell

همچنین ببینید

دلیل روزه

به چه دلیل روزه می گیریم؟

به چه دلیل روزه می گیریم؟ سایت امام زمان – در این مطلب از سایت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *